Breathe and Smile
  • Úvod
  • Sebelaskavost
  • O Kami
  • Fotky
  • Meditace
  • Kontakt

Všímavá sebelaskavost

Picture
Vážení a milí,

Je mi velkou ctí pozvat vás na osmitýdenní kurz všímavé sebelaskavosti, ve kterém budeme společně rozvíjet přátelský a laskavý postoj k sobě samotným v každodenních i náročných situacích. Jedná se o prožitkový a klinicky ověřený kurz, v originále Mindful Self-Compassion, vytvořený Kristin Neff a Chrisem Germerem, kterým již prošlo desítky tisíců účastníků po celém světě.

V rámci kurzu budete mít mnoho příležitostí jak k individuální práci sami se sebou, tak k využití skupinové podpory na cestě k hlubšímu sebepřijetí, sebehodnotě a sebeúctě. Díky získaným dovednostem si osvojíte praktické způsoby, jak přijímat svoji "nedokonalou dokonalost", jak s větší lehkostí a pohodou reagovat v náročných situacích a jak si více užívat radostí i strastí života.

Pokud vás zajímají výsledky výzkumných studií, schopnost sebelaskavosti souvisí například s:
- větší životní radostí a spokojeností
- větší jasností a vnitřním klidem ve stresujících situacích
- vyšší mírou odolnosti v běžném životě
- jednodušším navazováním a budováním zdravých vztahů


Tady si můžete přečíst přehledovou studii o sebelaskavosti v angličtině.

Náplní kurzu budou témata:
  • Sebelaskavost jako základ radostnějšího života
  • Překážky sebelaskavosti a odhalování vnitřního kritika 
  • Zvládání každodenních nepříjemností skrze sebelaskavý přístup
  • Odlehčený přístup ke zvládání nepříjemných emocí
  • Lepší zvládání nepříjemných situací a náročných vztahů
  • Rozvíjení laskavosti k druhým lidem

​Jednotlivá setkání budou mít tři hlavní složky.
  1. Sebereflexe a prozkoumávání laskavosti a nelaskavosti k sobě i druhým, odkud tyto vnitřní tendence vychází, jak se s nimi spřátelit, a jak jim v klidu naslouchat.
  2. Vždy pouze dobrovolné sdílení (ve dvojicích a ve skupině) zaměřené na prožitky a praktické používání cvičení laskavosti v každodenním životě. 
  3. Jednoduché aktivity prohlubující přátelský a laskavý postoj v každodenních i náročných situacích.​

Přeji vám klidný čas a těším se na naše pravidelná setkávání v duchu sebelaskavosti:)

Kami Dvořáková

BLIŽŠÍ INFORMACE O KURZU

Osmitýdenní kurz v Praze od 11. února do 31. března 2020
​
Kurz zahrnuje:
  • Osm setkání vždy ve úterý večer, 18-21h
  • Celodenní setkání: Neděle 8. 3, 10-16h
  • Kde: Paleček, rodinné centrum, Písecká 17, Praha 3 (u metra Flora)
Počet účastníků : max 18 osob

Příspěvek: 
  • 5800Kč plná cena
  • 3800Kč pro studenty, důchodce a matky samoživitelky
  • NEBO možnost stipendia.

Pro přihlášení použijte prosím tento formulář. 

Poznámka od Kami: Je pro mě hodně důležité, aby kurzy sebelaskavosti a všímavosti byly dostupné všem, kteří mají zájem. Pokud byste se chtěli tohoto kurzu zúčastnit, ale z finančních důvodů si to nemůžete dovolit, nabízím vám stipendium, kde si vy sami určíte částku, kterou můžete zaplatit.
Důvěřuji vám, že si určíte částku, která bude pro vás dostupná a zároveň vyjádří vaši motivaci a zájem zúčastnit se tohoto kurzu. 

Pokud se chcete přihlásit o stipendium, vyplňte prosím formulář přihlášky níže a do poznámek napište:
1. proč se o stipendium hlásíte
2. jaké jsou vaše 3 hlavní motivace zúčastnit se tohoto kurzu a
3. jakou částku chcete zaplatit.

Veškeré dotazy posílejte prosím na: [email protected]

Další informace:
  • Kurz všímavé sebelaskavosti může sloužit jako úvod do klasických osmi-týdenních kurzů mindfulness (MBSR/MBCT apod.) i jako pokračováním pro ty, kteří už klasickým mindfulness kurzem prošli. Cvičení všímavosti (mindfulness) jsou součástí sebelaskavosti, ale hlavní důraz je kladen na kvalitu laskavého a přátelského postoje.
  • Není nutné zúčastnit se každého setkání. Dostanete vytištěné informace, které shrnují podstatnou část každého setkání.
  • Součástí kurzu bude dobrovolná podpůrná skupina přes Whatsapp. Po skončení kurzu se můžete připojit k pravidelným setkáním Laskavé komunity. 
  • Kurz může mít terapeutický efekt, ale není terapií.

​Pro koho kurz vhodný není? 

Při 1. akutní závislosti na drogách či alkoholu, 2. akutní fázi psychického onemocnění (nicméně není překážkou, pokud jste stabilizovaní a berete psychiatrem předepsané léky), a 3. silné sebevražedné či sebepoškozující sklony.
Co sebelaskavost NENÍ:
Protože je pojem sebelaskavost v českém prostředí nový, rádi bychom vyjasnili co sebelaskavost není:  

Sebelaskavost není sebelítost
Sebelítost je výsledek dojmu, že jsem se svým trápením sám, a když se trápím, tak jsem méněcenný, bezmocný, ubohý apod.. Sebelaskavost naopak zdůrazňuje, že podobné trápení jako já zažívá spousta a možná i většina ostatních lidí, nejsme proto nějak nenormální nebo pokažení. Nejsme v tom sami. Sebelaskavost nám také pomáhá aktivně proměnit obtížné životní situace v cenné zkušenosti, které nám mohou pomoci lépe se  poznat a rozvíjet svůj potenciál.


Sebelaskavost není sebestřednost
Sebestřednost vede k dojmu, že musím starat především o sebe, o svůj prospěch a nemusím brát ohled na druhé. Sebelaskavost naopak propojuje péči o sebe se zájmem o druhé. Teprve pokud budeme sami v pohodě a budeme mít dostatek energie a dalších zdrojů, můžeme věnovat kvalitní pozornost a péči i druhým lidem.V současnosti vedu oblast prevence a podpory duševní spokojenosti ve vzdělávání v Národním ústavu duševního zdraví.
​

Sebelaskavost není pohodlnost nebo změkčilost
Sebelaskavost neznamená, že když nám není dobře tak, že sníme spoustu čokolády, zkonzumujeme několik filmů za sebou nebo se jinak rozptýlíme a utečeme od nepříjemných pocitů. Samozřejmě není nic špatného občas si dát čokoládu nebo se podívat na filmy. Tato krátkodobá rozptýlení však neřeší dlouhodobé problémy. Když začneme sportovat, vyžaduje to jisté nepohodlí. Podobně nám sebelaskavost dává podporu, k dlouhodobému postupnému zkoumání a uzdravování stále hlubších vnitřních zdrojů stresu a nespokojenosti.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.